Protetickým ošetřením nahrazujeme větší ztrátu zubní tkáně nebo ztrátu zubů. Může být buď fixní  (korunky, můstky) nebo snímací (protézy) nebo kombinace obou.

 

Jak takové protetické ošetření korunkou nebo můstkem vypadá?

V případě korunky v první návštěvě zub obrousíme do konického tvaru, sejmeme otisky zubů a ve druhé návštěvě již korunku můžeme nacementovat.

Můstek se používá k náhradě chybějícího zubu. Tvoří ho několik korunek spojených do jednoho celku s mezičlenem, který nahrazuje chybějící zub.  Při zhotovování můstku je postup obdobný jako u korunky s tím, že brousíme více zubů.

Jaké jsou typy korunek?

Korunky a můstky mohou být:

·         pryskyřičné – vzhledem k jejich vlastnostem je používám jako provizorní. Mají sice bílou barvu, ale jejich povrch přijímá množství pigmentů z potravy a brzy se zabarvují. Nejsou zdaleka tak hladké jako zubní sklovina, a proto na nich zůstává velké množství zubního plaku, který způsobuje nepříjemný zápach, parodontitidu a zubní kaz. Pryskyřičné korunky nesnesou velký tlak, proto se snadno prokoušou a v nejtenčím místě pak snadno prasknou.

·         celokovové – jak název napovídá, jsou celé odlité z kovu. Esteticky jsou nevyhovující, proto se hodí do zadního úseku chrupu a do esteticky málo exponovaných míst. S výhodou je lze použít v případech nedostatku místa ve skusu v zadním úseku chrupu.

·         fasetované – z vnitřní strany jsou kovové, na vnější straně je pryskyřičná ploška - faseta. Tím je limitována jejich estetika. Pryskyřičné fasety jsou navíc měkké, po čase je lze prodřít tvrdším zubním kartáčkem, pigmentují se, takže po několika letech jsou tyto korunky sice funkčně vyhovující, ale estetika je pryč.

·         metalokeramické – taková korunka má z vnitřní strany kovovou kapničku (většinou z chromkobaltu) a na ní je napálená keramická vrstva v tloušťce cca 1mm. Je hladší než vlastní zuby, protože na povrchu má glazuru. Proto se na ni chytá výrazně méně plaku než na jiné typy korunek. Keramika nabízí špičkovou estetiku, láme světlo podobně jako vlastní zub a není nápadná ani za umělého osvětlení. Výsledkem v ústech pacienta je špičková estetika, korunka nebo můstek často není vůbec k rozpoznání od vlastních zubů. Ani pacient jazykem nerozliší zub z keramiky od vlastních zubů. V současnosti je metalokeramika v popředí jako hlavní proud v protetickém ošetření. Lze ji použít v předním i v zadním úseku chrupu.

·         celokeramické – mají estetické vlastnosti o třídu lepší než metalokeramické, protože nemají kovovou kapničku, která se používá u metalokeramiky a někdy může u okraje korunky prosvítat. Celokeramika ve stomatologii zaznamenala v posledních letech obrovský boom a do budoucna bude nahrazovat metalokeramiku ve většině indikací. Z celokeramiky zhotovuji jednotlivé korunky a estetické fasety v předním úseku chrupu a onleje v zadním úseku chrupu. Ze zirkonoxidové keramiky Lava je možné zhotovit i můstky s maximem dvou mezičlenů v zadním úseku chrupu a čtyř mezičlenů v předním úseku chrupu.

Podle jakých kritérií si vybrat z výše uvedených materiálů ten pravý?

Pacienty zajímá trvanlivost, estetika, materiál a cena zhotovené práce.

Trvanlivost je nejmenší u prací z pryskyřice, proto je považuji v dnešní době za provizorní, jen na dobu, než se zhotoví definitivní práce z jiného materiálu nebo než dojde ke zhojení po extrakcích zubů.

Všiml jsem si, že materiál, ze kterého jsou práce zhotoveny, pacienty nyní zajímá podstatně víc, než dřív. Často se ptají na zdravotní závadnost kovů, které používáme. Důvodem bývají alergie (převážně na nikl obsažený v tzv. chirurgické oceli, tak oblíbené u cetek z tržnice a v piercingových studiích), zdravotní obtíže spojené s trávicím traktem (kovy v ústech korodují a polykáním se dostávají do trávicího traktu), nezřídka kovy v ústech pacientům nedoporučují léčitelé… Volbou v těchto případech je keramická práce.

Technologická náročnost keramických prací se podstatně projevuje na ceně výsledné práce. Práce začíná broušením na schůdek a  přesným otiskem, přes laboratorní fázi, kdy se zhotovuje zvlášť kovová kapna u metalokeramiky a keramická nebo zirkoniová kapna u celokeramiky a na ni se napaluje keramika v cca 5ti vrstvách a glazura, a končí cementováním.