Zubní kaz je infekční onemocnění způsobené bakteriemi, které přeměňují cukry z potravy na organické kyseliny. Ty potom naleptávají sklovinu zubu. Poměrně dlouhou dobu zub nebolí. Když začne zub bolet, většinou na sladké nebo studené, nalézáme často hluboký kaz blízký nervu. Tomu se dá předejít pravidelnými preventivními prohlídkami od časného dětského věku, nejlépe každého půl roku. Při preventivní prohlídce je v pravidelných intervalech nezbytné chrup rentgenovat. Odhalí se tak již počínající kazy v časném stadiu ve sklovině a podíváme se i pod stávající výplně a pod korunky. Pravidelně provádím dva tzv. bite-wing snímky, jeden na pravou a druhý na levou stranu. Při nich rtg senzor ve speciálním držáčku zavedu do úst a pacient skousne (=bite) do křidélka držáčku (=wing). Na monitoru počítače pak vidím horní a dolní zuby rentgenované strany.

Rentgenová dávka záření je minimální, protože používám digitální viziografii Digora a moderní multipulsní rtg Mindent 70 DC. Dávka záření je vždy přesně odměřená a je asi desetkrát nižší než u běžných rtg snímků. Snímek se nevyvolává, ale je ze senzoru zpracován během několika vteřin v počítači, kde ho dále upravím dle vlastní potřeby. Senzory Digora používám ve čtyřech velikostech, což je další výhoda v porovnání s běžnými rtg snímky.

K estetickému ošetření kazů používám ve viditelném úseku chrupu kompozitní materiály a skloionomerní cementy. Jejich aplikace je technologicky náročná (je třeba udržet sucho, materiál se vrství v několika barvách, než napodobí strukturu zubu...), ale estetický výsledek určitě stojí za toSmile.

V zadním úseku chrupu je možné použít speciální pevnější kompozit nebo amalgám. Moderní kapslový amalgám v současné době patří k nejtrvanlivějším materiálům. Na rozdíl od amalgámu standardního (hrazeného ze zdravotního pojištění) se z kapslového nevylučuje v takovém množství rtuť ani při přípravě ani po ztuhnutí v ústech, je podstatně pevnější a trvanlivější, má výrazně menší korozi.