Zubní protézy pacienti používají buď snímací nebo fixní /korunky, můstky, kořenové čepičky/ případně kombinace obojího.

Fixní /to jsou ty napevno/ se čistí jako vlastní zuby. To znamená měkkým zubním kartáčkem. Mezi korunkami a pod můstkem čistíme mezizubními kartáčky nebo speciální nití superfloss /zjednodušeně je to zubní nit potažená chlupy, která aby se lehce zaváděla, má na jedné straně plastovou špici/.

Jedině dennodenní čistění fixních náhrad zajistí jejich dlouhou životnost a minimalizuje záněty dásní okolo korunek a můstků.

 

Snímací protézy se čistí speciálním kartáčkem na protézy /k dostání v lékárně nebo drogerii/, ale s úspěchem lze použít i měkký kartáček na čistění rukou. Na kartáček je vhodné dát před čistěním trochu mýdla nebo jaru a protézu vydrhnout ze všech stran. Zdůrazňuji nutnost čistění protéz z vnitřní strany, kterou protéza leží na dásni. Pacienti na to často zapomínají a pod protézou pak snadno vzniknou záněty, kterým šlo jednoduchým pravidelným očistěním zabránit. Snímací protézy nosí často senioři postižením zraku a pokud při čistění zubů nemají nasazené brýle protézu nemohou zkontrolovat, zda si ji pořádně vyčistili. Proto za důležitou pomůcku při čistění zubů považuji i brýleCool.

Samozřejmostí je vyčistění zubů držících protézu a zubů s kořenovými čepičkami pod protézou kartáčkem na zuby.

Pravidelné dennodenní čistění snímacích protéz výrazně omezuje záněty pod a okolo protéz a pachutě vznikající při nošení protéz. Čistění protéz je nejlepší prevencí orální kandidózy.