Bohužel, nikdo jsme se se schopností čistit si zuby nenarodili a často nás to nenaučili ani rodiče v dětství.

K čistění zubů musíme znát:

1. Čím čistit?

        Kartáčkem, zubní nití a mezizubními kartáčky. 

  Jakým kartáčkem?

  Co nejměkčím, aby nepoškodil zuby ani dásně.

  Co nejmenším, aby se všude dostal.

  S vlákny rovně zastřiženými, aby skutečně čistil tam, kam ho přiložím.

        Kartáček je vhodné často měnit. Znamením k výměně kartáčku jsou roztřepená vlákna. Při pravidelném pečlivém čistění kartáček nevydrží déle než 3 měsíce.

 

  Jakou nití?

        Voskovanou. Existuje i nevoskovaná, ale ta se hodně třepí a zadrhává se.

Ke správnému použití nitě je potřeba instruktáž přímo v ústech u zrcadla v ordinaci.

 

  Co to je ten mezizubní kartáček?

        Vypadají jako strašně maličké štětky na čistění lahví od mléka. Velikost vybere zubní lékař. Zasouvají se do mezizubních prostor a čistí pohybem tam a zpět. Nekroutí se s nimi a nedává se  na ně zubní pasta. Je možné je namočit speciálních gelů na mezizubní kartáčky. Pacientům doporučuji začít s menší velikostí a při získání zručnosti začít používat 2 velikosti. Větší na širší  prostory a kam se nedostanou použít tenčí, případně zubní nit. Já používám obojí.

2. Co čistit?

         Zuby z tvářové strany a od jazyka. Na zubech oblast dásňového sulku /to je místo těsně pod dásní/, jamky a rýhy na zubech, vstupy do mezizubních prostor a mezizubní prostory. Je toho hodně, že? Nejdůležitější jsou ta místa, která se čistí nejhůř. Hlavně ty mezizubní prostory a dásňový žlábek, který je 360 stupňů okolo každého zubu. Jeho hygiena rozhoduje o vzniku parodontitidy.

3. Jak to vyčistit?

         Zuby čistěte nejprve ze zadní strany celý oblouk a potom z přední strany celý oblouk zub po zubu kartáčkem. Potom zubní nití a mezizubním kartáčkem.

        Kartáček na zuby přiložte co nejtěsněji u dásně pod úhlem 45 stupňů špičkami vláken proti dásni a provádějte velmi malé kroužky v rozsahu maximálně jednoho zubu. Používáme velmi malé vibrační pohyby, kterými čistíme oblast dásňového žlábku.

        Zuby čistíme 2x denně kartáčkem a jednou denně mezizubním kartáčkem. Není rozhodující, jak dlouho čistíme zuby, ale vyčistit všechny plošky.

        Důkladné vyčistění zubů zabere dost času, proto je dobré ho spojit s jinou příjemnou činností, například se sledováním večerníčku nebo tv zpráv. Není nutné při čistění zubů používat pastu. Čisté zuby se nekazí. Pasty čistění zpříjemní, ale jejich význam je pacienty bohužel nadřazován nad kvalitní kartáček a prostředky mezizubní hygieny.